Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcija

Europe/Riga
Konferences sēde norisināsies tiešsaistē MS Teams

Konferences sēde norisināsies tiešsaistē MS Teams

Mārīte Saviča (Latvijas Universitātes Bibliotēka)
Description

2023. gada 17. martā LU Bibliotēka organizē Latvijas Universitātes 81. starptautiskās zinātniskās konferences Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekciju, kurā pētnieki un bibliotēkas speciālisti diskutēs par aktuālākajām pētniecības tēmām bibliotēkzinātnē. Konference tiek organizēta LU Bibliotēkai sadarbībā ar LU SZF Informācijas un bibliotēku studiju nodaļu.

Jautājumi par konferences norisi:
Mārīte Saviča
+371 67034864
marite.savica@lu.lv

MS Teams/Indico tehniskais atbalsts:
Emīls Mārtiņš Riekstiņš
+371 22023096
emils_martins.riekstins@lu.lv

 

    • 10:00 12:20
      Bibliotēkzinātne un informācijas zinātne 1.daļa
      Convener: Marite Savica
      • 10:00
        Bibliotēku nozares normatīvā bāze. Situācija un darāmie darbi. 20m

        Viens no bibliotēku nozares stratēģijas 2022-2027 stratēģiskajiem mērķiem ir "Veicināt bibliotēku nozares ilgtspēju". Kā pirmais šī mērķa virziens ir "Bibliotēku darbības normatīvā un praktiskā nodrošinājuma pilnveide". Virziens ietver esošā normatīvā regulējuma pārskatīšanu, grozījumu izdarīšanu vai jaunu normatīvo aktu pieņemšanu.
        Šī referāta mērķis ir noskaidrot, kādi normatīvie akti pašlaik regulē bibliotēku darbību Latvijā, kas būtu jādara, lai šo sistēmu sakārtotu.

        Speaker: Daina Pakalna (Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte)
      • 10:20
        Medijpratība bibliotekāriem: Latvijā publicēto informatīvo un izglītojošo materiālu analīze 20m
        Speaker: Baiba Holma (Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte)
      • 10:40
        Latvijas Universitātes akadēmiskā personāla profesionālās literatūras lasīšanas paradumi 20m
        Speaker: Māris Pavlovs (Latvijas Universitātes Bibliotēka)
      • 11:00
        Teksts un lasīšana profesionālās vidusskolas jauniešu skatījumā: gadījuma izpēte 20m

        Profesionālās viduskolas 1.kursa audzēkņu aptaujas "Es, lasīšana, literatūra" rezultāti parāda vairāk nekā tikai respondentu attiecības ar literatūru vai viņu lasīšanas paradumus, un tādēļ secinājumi ir plašāk vispārināmi.

        Speaker: Sandra Cīrule (Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte)
      • 11:20
        Grāmatizdevējam Ansim Gulbim 150: kāda izdevuma priekšvēsture un tapšanas gaita 20m
        Speaker: Viesturs Zanders (Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte)
      • 11:40
        LU Filoloģijas un filozofijas fakultātes studentu diplomdarbu (1920-1944) kolekcija LU Bibliotēkas krājumā. Baltu filoloģijas nodaļa 20m

        Filoloģijas un filozofijas fakultātes studentu diplomdarbi ir daļa no Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas krājumā pieejamās diplomdarbu (1920-1944) kolekcijas pirmspadomju periodā. Pētot vairākus avotus, ir apzināts vairāku Filoloģijas un filozofijas fakultātes Baltu filoloģijas nodaļas absolventu devums literatūrā, pedagoģijā un akadēmiskajā darbā Latvijā un ārpus tās robežām. Latvijas Augstskolas pirmajā 1919./1920. mācību gadā Valodnieciski filozofiskajā fakultātē darbojās četras nodaļas: Valodniecības, Vēstures, Filozofijas un Pedagoģijas nodaļa. 1920. gada 18. septembrī tika pieņemts lēmums to pārdēvēt par Filoloģijas un filozofijas fakultāti. Profesors J. Endzelīns 1921./22. mācību gadā sāka docēt baltu filoloģijas pamatkursu – baltu valodu salīdzināmo gramatiku – un vadīt seminārus baltu valodās. Laikā no 1920. līdz 1950. gadam LU studentiem bija iespēja klausīties profesora lekcijas un saņemt novērtējumu par izstrādātajiem studiju un kanditātdarbiem. Šo studentu skaitā arī Aleksis Kalniņš, Kārlis Draviņš, Milda Bitīte-Murele, Viktors Vonogs, Tekla Škapare-Pīzele, Antoņina Millere-Barkāne un daudzi citi.

        Speaker: Daina Gavare (Latvijas Universitātes Bibliotēka)
      • 12:00
        Ekonomista N. Kohanovska kolekcija - lielākais pēckara gadu dāvinājums LU Bibliotēkai 20m

        LU Bibliotēkas vēsturisko kolekciju klāstā ir unikāla, bet reti pieminēta tematiskā privātkolekcija, ar kuru bibliotēkas krājums papildinājās 1961. gadā - divdesmitajos gados Latvijas Universitātē strādājušā privātdocenta Nikolaja Kohanovska ekonomikas literatūras privātbibliotēka. Tā bija pārāk vērtīga, lai augstskolas bibliotēka noraidītu piedāvāto dāvinājumu no kādreizējā pretējas ideoloģijas mācībspēka. Šis krājums tomēr netika īpaši popularizēts plašākā sabiedrībā, vien tika uzsvērti tajā atrodamie politekonomijas klasiķu pirmizdevumi un citi retumi. Plauktos nonāca vairāk kā 1,700 sējumu, lai gan daļa no padomju ideoloģijai nepieņemamiem izdevumiem pārceļoja uz specfondu. Kopumā kolekciju raksturo gandrīz visas klasiskās ekonomikas literatūras esamība, līdz ar vērtīgākajiem specifisku nozaru izdevumiem. Tik plašu materiālu ekonomikas teoriju un vēstures izpētei nepiedāvā neviena cita Latvijas bibliotēka.

        Speaker: Ilga Mantiniece (Latvijas Universitātes Bibliotēka)