LU Filoloģijas un filozofijas fakultātes studentu diplomdarbu (1920-1944) kolekcija LU Bibliotēkas krājumā. Baltu filoloģijas nodaļa

17 Mar 2023, 11:40
Konferences sēde norisināsies tiešsaistē MS Teams

Oral presentation Bibliotēkzinātne un informācijas zinātne Bibliotēkzinātne un informācijas zinātne 1.daļa

Daina Gavare (Latvijas Universitātes Bibliotēka)

Filoloģijas un filozofijas fakultātes studentu diplomdarbi ir daļa no Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas krājumā pieejamās diplomdarbu (1920-1944) kolekcijas pirmspadomju periodā. Pētot vairākus avotus, ir apzināts vairāku Filoloģijas un filozofijas fakultātes Baltu filoloģijas nodaļas absolventu devums literatūrā, pedagoģijā un akadēmiskajā darbā Latvijā un ārpus tās robežām. Latvijas Augstskolas pirmajā 1919./1920. mācību gadā Valodnieciski filozofiskajā fakultātē darbojās četras nodaļas: Valodniecības, Vēstures, Filozofijas un Pedagoģijas nodaļa. 1920. gada 18. septembrī tika pieņemts lēmums to pārdēvēt par Filoloģijas un filozofijas fakultāti. Profesors J. Endzelīns 1921./22. mācību gadā sāka docēt baltu filoloģijas pamatkursu – baltu valodu salīdzināmo gramatiku – un vadīt seminārus baltu valodās. Laikā no 1920. līdz 1950. gadam LU studentiem bija iespēja klausīties profesora lekcijas un saņemt novērtējumu par izstrādātajiem studiju un kanditātdarbiem. Šo studentu skaitā arī Aleksis Kalniņš, Kārlis Draviņš, Milda Bitīte-Murele, Viktors Vonogs, Tekla Škapare-Pīzele, Antoņina Millere-Barkāne un daudzi citi.

Daina Gavare (Latvijas Universitātes Bibliotēka)