31 March 2023
LU "Zinātņu māja"

Paņēmiens šķidra metāla brīvās virsmas elektromagnētiskai stabilizācijai

31 Mar 2023, 12:00
532. telpa (LU "Zinātņu māja")

532. telpa

LU "Zinātņu māja"

Jelgavas iela 3, Rīga The conference will be also translated online via "Big Blue Button (BBB)". Link: https://bbb.lu.lv/b/ima-hdx-vbc-llf
Oral presentation

Arturs Brekis (Institute of Physics of the University of Latvia)

Piedāvāta jauna metode šķidra metāla brīvās virsmas stabilizācijai elektromagnētiskā ceļā. Paņēmiens var tikt pielietots maiņstrāvas un maiņvirziena šķidruma plūsmas MHD ģeneratoru darbības uzlabošanai ar pielietojumiem tālās kosmosa misijās un citviet.

Izveidots demonstrācijas stends, kas sastāv no diviem pretēji novietotiem un pretfāzēs saslēgtiem skaļruņiem, kas imitē termoakustiskā dzinēja darbību, analoģiski LU Fizikas Institūtā veiktā FP-7 Eiropas projekta "SpaceTrips" iekārtai. Starp skaļruņiem ir iestrādāta caurspīdīga U-veida caurule, kas ir piepildīta ar InGaSn eitektisko sakausējumu, ievietotu pastāvīgo magnētu radītajā magnētiskajā laukā.

Demonstrēts, ka, izmantojot piedāvāto metodi, iespējams iegūt vizuāli novērojamu stabilizējošu efektu pat ar relatīvi vāju magnetohidrodinamisko mijiedarbību.

Arturs Brekis (Institute of Physics of the University of Latvia)