24 February 2023
ZOOM

24.02.2023.

Online

Full link: https://lu-lv.zoom.us/j/95171912194?pwd=cElMNkhWN0JLZWR3SDY0dEgyRGJrUT09

Language: English

Programme

Chairs: Dita Nīmante, Gunta Kraģe & Inese Štekele

E-mail: dita.nimante@lu.lv, gunta.krage@lu.lv

Description: The conference section "Education to promote social equality" invites researchers to present studies in various topics related to social equality in education, such as: policy, politics, and practice of inclusive education and inclusive pedagogy, special pedagogy; support systems in general, profesional and higher education for students with diverse needs; support systems for early school leavers; support for teachers and university lecturers to promote inclusive and socially equal practices; workplace support for young adults with disabilities; ensuring children rights and any other related topics. Section welcomes researchers, practitioners, policy makers, students and other stakeholders to engade in discussions on social equaliy in education. The section is organised in coordination with Department of Education, Culture and Sports of Riga City Council.

Izglītība sociālās vienlīdzības sekmēšanai

Sekcijas vadītājas: Dita Nīmante, Gunta Kraģe un Inese Štekele

Apraksts: Konferences sekcijā "Izglītība sociālās vienlīdzības sekmēšanai" aicina izglītības pētniekus un praktiķus iepazīstināt ar aktuālajiem pētījumiem par sociālo vienlīdzību izglītībā, piemēram, iekļaujošo izglītību: politiku un praksi, speciālo pedagoģiju: politiku un praksi; sociālo iekļaušanos izglītībā, darba tirgū, nodarbinātību un atbalsta sistēmām vispārējā, augstākajā, profesionālajā izglītībā cilvēkiem ar invaliditāti/speciālām vajadzībām, atbalsts ukraiņu bērniem/studentiem, atbalsta sistēmas priekšlaicīgi skolu pametušajiem; atbalsts skolotājiem un augstskolu pasniedzējiem iekļaujošas un sociāli vienlīdzīgas prakses veicināšanai; atbalsts darba vietā jauniem pieaugušajiem ar invaliditāti; bērnu tiesību nodrošināšana un citas saistītas tēmas. Sekcijā aicinām pētniekus, praktiķus, politikas veidotājus, studentus un citas ieinteresētās puses, lai diskutētu par sociālo vienlīdzību izglītībā. Sekciju organizējam sadarbībā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu.

Submit your abstract until 10.02.2023.

ZOOM