16–17 Feb 2023

Programme 16.02.

Programme 17.02.

Chairs: Ilze Miķelsone, Indra Odiņa & Anna Stavicka

Description: The conference session invites researchers to share their experience and research results in education theory and practice focusing specifically on the teacher professionalism in addressing innovations, concerns and challenges related to the teaching profession. The transnational and interdisciplinary focus of the session will foster discussions in the suggested areas for presentations which include but are not limited to: teacher education for all the education cycles (including pre-school education); inclusive education (including teacher assistants, children with rare diseases); life-long learning (including senior education or education for older adults); education reform for future and in-service school teachers; education for sustainable development.

Skolotāja profesionalitāte un izglītība nākotnei

Sekcijas vadītājas: Ilze Miķelsone, Indra Odiņa & Anna Stavicka

Apraksts: Konferences sekcija aicina pētniekus dalīties pieredzē un pētījumu rezultātos izglītības teorijā un praksē, īpaši pievēršoties skolotāju profesionalitātei saistībā ar inovācijām, problēmām un izaicinājumiem skolotāja darbā. Tiek aicinātas starptautisko pētnieku grupas ziņot par starpdisciplinārajiem pētījumiem skolotāju izglītībā visos izglītības ciklos (tostarp pirmsskolas izglītībā); iekļaujošajā izglītībā (tostarp skolotāju palīgi, bērni ar retām slimībām); mūžizglītībā (tostarp senioru izglītība); izglītības reformās skolotāju izglītībā un tālākizglītībā; izglītībā ilgtspējīgai attīstībai.

Submit your abstract until 02.02.2023.