Speaker
Description
Ilgtspējīgas pilsētu attīstītības politikas veidošanas viens no pamatprincipiem paredz respektēt un iesaistīt visas ietekmes grupas. Šo principu jau 1984.gadā noteica Eiropas reģionālās/telpiskās plānošanas harta uzsverot, ka jebkuras teritoriālās plānošanas politikas pamatā jābūt aktīvai sabiedrības līdzdalībai. Tomēr šis princips nebūt nav vienkārši īstenojams, jo gan indivīdiem, gan grupām raksturīgie uzvedības motivatori ir atšķirīgi, līdz ar to politikas veidotāji un attīstītāji saskaras ar lielu izaicinājumu kā efektīvi iesaistīt sabiedrību, proti, dažādās ietekmes grupas, pilsētas attīstības un plānošanas procesā.
Pētījuma mērķis ir veikt izpēti un analīzi par urbānās attīstības procesā iesaistīto ietekmes grupu uzvedības faktoriem. Pilsētu attīstība ir cieši saistīta ar veiksmīgu līdzdalības procesu un ietekmes grupu līdzdalību reprezentējot un balansējot dažādu grupu intereses, tomēr ietekmes grupu uzvedību motivējiešo faktoru analīze līdz šim nav analizēta.
Pētījuma uzdevums ir izpētīt zinātnisko literatūru gan par indivīda, gan par sabiedrības līdzdalību ietekmējošiem faktoriem un motivatoriem.
Pētījums apskata zinātnisko literatūru un veic ietekmes grupu un to līdzdalību ietekmējošo motivatoru kategorizāciju, balstoties uz sekundāro datu analīzi par indivīdu uzvedību ietekmējošiem faktoriem.
Pētījumā rezultātā ir izstrādāta Urbānās attīstības ietekmes grupu līdzdalību ietekemējošo faktoru matrica. Galvenie secinājumi atklāj būtiskas atšķirības starp dažādu urbānās attīstības ietekmes grupu uzvedības motivatoriem. Pētījuma rezultāti ir noderīgi tālākai akadēmiskai tēmas izpētei, kā arī pielietojami praksē, lai uzlabotu urbāno komunikāciju un sekmētu pilsētas attīstību, īstenojot gan pašvaldības, gan valsts, gan privātus attīstības projektus pilsētā.