29 January 2024
Zoom
Europe/Riga timezone

K2 molekulas spēcīgi sajauktu pirmo ierosināto stāvokļu detalizēts apraksts: izaicinājumi un risinājumi

29 Jan 2024, 11:05
25m
https://lu-lv.zoom.us/j/93122560648?pwd=THRBaFBQUE5ZNU5BWGVNNFV5S3BWZz09 (Zoom)

https://lu-lv.zoom.us/j/93122560648?pwd=THRBaFBQUE5ZNU5BWGVNNFV5S3BWZz09

Zoom

Mutiska prezentācija Plenārsēde Plenārsēde

Speaker

Mr Māris Tamanis (Latvijas Universitāte)

Description

Sārmu metālu dimēri jau daudzus gadus kalpo kā modeļ-molekulas dažādu optisko metožu izstrādei molekulu pielietojumiem kvantu tehnoloģijām. LU FMOF Lāzeru centra Molekulu optiskās polarizācijas laboratorijā tiek veikti sārmu metālu divatomu molekulu pētījumi, apstarojot tās ar lāzeru starojumu un reģistrējot molekulu lāzer-inducētās fluorescences (LIF) spektrus ar augstu precizitāti. Sevišķs izaicinājums ir šo molekulu ierosināto elektronisko stāvokļu pētīšana, jo, parasti, tie veido mijiedarbojošos stāvokļu, kas viens otru perturbē, kopumu – “kompleksu”. Lai iegūtu šādu sistēmu izsmeļošu aprakstu, ir jāveic sistemātiski un precīzi elektronisko stāvokļu svārstību-rotācijas līmeņu enerģiju (termu vērtību) mērījumi un jāizveido atbilstošs apraksta modelis. Mūsu laboratorijā ir uzkrāta liela pieredze šādu “kompleksu” pētīšanā, piemēram, var minēt KCs, un RbCs, kā arī Rb2 un Cs2 molekulas.
Projektā tika pētīti K2 molekulas ierosinātie stāvokļi A1g+ un b3u, kurus sajauc spin-orbitālā mijiedarbība. Lai gan literatūrā ir pieejami dati par šiem stāvokļiem dažādos enerģijas apgabalos, to fragmentārums neļāva izveidot tādu deperturbācijas procedūru, kas visaptveroši aprakstītu abus stāvokļus plašā enerģijas diapazonā līdz pat disociācijas robežai un spētu reproducēt enerģijas datus ar precizitāti tuvu eksperimentālai. Mūsu pētījums ietvēra ar lāzeri ierosinātu K2 molekulu LIF spektru mērījumus ar Furjē transformāciju spektrometru, kas nodrošināja augstu spektrāllīniju un ierosināto stāvokļu līmeņu termu vērtību noteikšanas precizitāti. Tas ļāva būtiski papildināt datu klāstu, aizpildīt tukšos enerģijas apgabalus, kā arī paplašināt rotācijas līmeņu diapazonu. Bez tam šajā darbā tika iegūtas arī 39K41K un 41K41K izotopologu termu vērtības, kas ir svarīgi iegūto viļņu funkciju korektuma pārbaudei. Pētījuma rezultātā ir iegūtas deperturbētās A1g+ un b3u stāvokļu potenciālās līknes un citi svarīgi šo stāvokļu parametri.

Keywords divatomu molekulas, lāzer-inducētā fluorescence, Furjē transformāciju spektroskopija, sajauktie elektroniskie stāvokļi
Pateicības Pētījums realizēts ar FMOF zinātniskās pētniecības projektu finansējuma atbalstu.

Primary author

Mr Māris Tamanis (Latvijas Universitāte)

Co-authors

Ilze Klincāre (Latvijas Universitāte) Ruvins Ferbers (Latvijas Universitāte) Mr Ādams Lapiņš (Latvijas Universitāte)

Presentation materials

There are no materials yet.