Speaker
Description
Latvijā orientēšanās ir viens no populārākajiem tautas sporta veidiem, tas iesaista ļoti lielu dalībnieku skaitu, un ik gadu šis skaits pieaug. Piedaloties sacensībās un skrienot pa mežu, orientieristi nomīda meža zemsedzi. Latvijā orientēšanās sacensību ietekme ir maz pētīta, tādēļ rīkojot sacensības, rodas domstarpības, izvēloties sacensību vietu – ir nepamatotas aizdomas, ka orientēšanās sports būtiski negatīvi ietekmē meža zemsedzi ilgtermiņā.
Pētījuma mērķis ir novērtēt orientēšanās sacensību radīto ietekmi uz zemsedzes veģetāciju parastās priedes mežos piejūrā.
Pētījums veikts orientēšanās sacensību “Pasaules veterānu orientēšanās čempionāts 2019” jeb “WMOC 2019” rajonā, kas atradās parastās priedes mežos piejūras teritorijā – Bumbukalna un Garezeru apkārtnē. Pētījumā analizēta veģetācija orientēšanās sacensību kontrolpunktos pirms un pēc sacensībām, salīdzinātas un novērtētas veģetācijas izmaiņas reljefainā apvidū pauguru virsotnēs un ieplakās.
Pētījumā noskaidrots, ka orientēšanās sacensības būtiski neietekmē meža zemsedzi. Secināts, ka, palielinoties attālumam no kontrolpunkta, samazinās nomīdīšanas intensitāte. Nomīdīšanas intensitāte nav atkarīga tikai no reljefa formas. Vislabāk nomīdīšanas ietekme ir novērojama sūnu stāvā.