8 April 2022
Raiņa un Aspazijas māja
Raiņa un Aspazijas māja (Rīgā, Baznīcas ielā 30) un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte 2022. gada 8. aprīlī plkst. 10.00 aicina uz konferenci, kas veltīta rakstniekam un literatūrzinātniekam Jānim Kalniņam.
Mūsdienās, kad biogrāfiskais romāns ieskanas tik dažādās balsīs, ir vērts atcerēties par rakstnieku Jāni Kalniņu (1922–2000), kurš padomju periodā pētīja, izzināja un aizraujoši aprakstīja gan Ausekli, gan Raini, gan Andreju Pumpuru, turklāt ar kādu no romāniem saceldams pamatīgu vētru.
Jāņa Kalniņa biogrāfiskajiem romāniem raksturīga dokumentāla precizitāte un plašs vēsturiskais fons, kas šos literāros darbus padara ne vien izklaidējošus, bet arī izzinošus. Savukārt citi Jāņa Kalniņa literārie darbi ir maz pieminēti un vēl mazāk pētīti (rakstītās lugas palikušas nepublicētas), tāpēc šķiet interesanti uz šiem tekstiem palūkoties no mūsdienu skatpunkta.
Konferencē “Literatūras un literatūrzinātnes krustceles. Jānim Kalniņam – 100” tiks aplūkotas teju visas Jāņa Kalniņa darbības sfēras un literārās intereses – gan biogrāfiskie romāni un bērnu literatūra, gan īsproza un atmiņas par darbības laiku Zinātņu Akadēmijas Valodas un literatūras institūtā. Konferencē ar priekšlasījumiem uzstāsies LU profesore latviešu literatūrā Dr. philol. Ilze Stikāne, LU LFMI vadošā pētniece Dr. philol. Ieva E. Kalniņa, LU profesore literatūras teorijā Dr. philol. Ausma Cimdiņa, LU profesors salīdzināmajā literatūrzinātnē Dr. philol. Ojārs Lāms, LU LFMI vadošais pētnieks Dr. hab. philol. Viktors Hausmanis, savukārt Raiņa un Aspazijas muzeju pārstāvēs Dr. philol. Jānis Zālītis un Solvita Lapiņa.

Pasākumu varēs vērot tiešsaistē Raiņa un Aspazijas mājas un Latvistika Latvijas Universitātē Facebook lapā.
Konference “Literatūras un literatūrzinātnes krustceles. Jānim Kalniņam – 100” tiek organizēta kā LU 80. starptautiskās zinātniskās konferences Latvistikas plenārsēde.
Konferenci atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Raiņa un Aspazijas māja

Facebook pasākums: