17 February 2023

Programme

Chairs: Sanita Baranova & Ieva Margeviča-Grinberga

E-mail: sanita.baranova@lu.lv

Description: The conference section „Research and Evidence Based Higher Education” is a part of the annual international conference of the University of Latvia that provides an opportunity for researchers to meet, share and discuss their research results and experience on various educational, policy, environment and social aspects of higher education (HE): quality of HE, education developments in learning and teaching in HE, student-centered learning, outcomes-based HE, learning analytics in HE, inclusive, sustainable and innovative HE, etc. The section provides a platform for discussion and reflections on how higher education institutions can enhance learning and teaching based on evidence and research. The section welcomes researchers and academic staff, but also students, policy-makers and other stakeholders in higher education.

Pētniecībā un pierādījumos balstīta augstākā izglītība

Sekcijas vadītājas: Sanita Baranova & Ieva Margeviča-Grinberga

E-pasts: sanita.baranova@lu.lv

Apraksts: Konferences sekcija „Pētniecībā un pierādījumos balstīta augstākā izglītība” ir daļa no ikgadējās Latvijas Universitātes starptautiskās konferences, kas sniedz iespēju pētniekiem tikties, dalīties un apspriest savus pētījumu rezultātus un pieredzi par dažādiem augstākās izglītības, politikas, vides un sociālajiem aspektiem: augstākās izglītības kvalitāte, mācīšanās un mācīšana augstākajā līmenī, studentcentrēts studiju process, rezultātos balstīta augstākā izglītība, mācīšanās analītika augstākajā izglītībā, iekļaujoša, ilgtspējīga un inovatīva augstākā izglītība u.c. Sekcija nodrošina diskusiju un pārdomas par to, kā augstākās izglītības iestādes var uzlabot mācīšanos un mācīšanu, pamatojoties uz pierādījumiem un pētījumiem. Sekcijā laipni aicināti piedalīties gan pētnieki un akadēmiskais personāls, gan studenti, politikas veidotāji un citas augstākās izglītības jomā ieinteresētās puses.

Submit your abstract until 03.02.2023.