LĪDERA LOMAS TRANSFORMĀCIJA ATTĀLINĀTO KOMANDU VADĪBAS KONTEKSTĀ

007
Not scheduled
10m
Zoom

Zoom

https://lu-lv.zoom.us/j/93013474945?pwd=cDEwRVpxUWZNOCt4WFYrdjE2YmEwQT09 Meeting ID: 930 1347 4945 Passcode: 925301
Programma HFE, IE

Speaker

Jekaterina Pankova (University of Latvija. Riga Stradins university.)

Description

Ievads. Pāreja uz virtuālo darbu ir radījusi būtiskas izmaiņas darba vidē un līdera pienākumos (Willermark & Islind, 2022). Vadītājiem ir jābūt proaktīviem un jāpielāgo savs vadības stils, lai tas atbilstu attālinātā darba prasībām. Tas ietver vadības prasmju attīstīšanu, komandas darba koordinēšanu, sadarbības veicināšanu, problēmu risināšanu un lēmumu pieņemšanu, izmantojot virtuālās tehnoloģijas un rīkus (Kaur Bagga et al., 2023).
Pētījuma mērķis: ir izpētīt līdera lomas transformāciju attālināto komandu vadības kontekstā un noteikt jaunas līderiem nepieciešamās kompetences virtuālajās komandās. Lai sasniegtu pētījuma mērķi ir veikta sistemātiska literatūras analīze, pamatojoties uz PRISMA metodes vadlīnijām.
Rezultāti. Līderiem ir jāpielāgo vadības stilu virtuālajai videi. Tas ietver uzticības un komandas saliedētības veicināšanu, tehnoloģiju izmantošanu komandas snieguma un motivācijas uzturēšanai, kā arī efektīvas un pārredzamas komunikācijas nodrošināšanu. Līderība virtuālajās komandās paredz tradicionālo prasmju (piemēram, skaidra komunikācija, lomu un atbildību definēšana) un jaunu kompetenču (piemēram, digitālā pratība, neverbālās komunikācijas prasmes, konfliktu risināšana un lēmumu pieņemšana attālinātajā vidē) apvienojumu. Līderiem jābūt spējīgiem analizēt sarežģītas situācijas, rast loģiskus risinājumus, pieņemt apzinātus un savlaicīgus lēmumus. Līderiem jāattīsta spēcīgas komunikācijas prasmes, kultūras inteliģence, kā arī tehniskās prasmes dažādu virtuālās sadarbības rīku izmantošanā. Līderības efektivitāti virtuālajās komandās nosaka tādi faktori kā komandas komunikācija, atmosfēra komandā, līdera spēja veicināt vīzijas un mērķa izpratni, kā arī uzticēšanās komandas locekļu vidū.
Secinājumi. Līderiem nepieciešams pāriet no tradicionālajām kontrolējošām lomām uz atbalsta un moderatora lomām, ir jāveido uzticamu un koleģiālu darba vidi. Efektīvai vadībai ir nepieciešams līdzsvars starp uz uzdevumu izpildi orientētiem mērķiem un uz cilvēkiem orientētiem mērķiem.
Atslēgas vārdi: līderis, līdera loma, virtuālās komandas, attālinātais darbs.

Primary author

Jekaterina Pankova (University of Latvija. Riga Stradins university.)

Co-authors

Prof. Henrijs Kalkis (University of Latvia) Mr Romāns Putāns (Riga Stradins university.)

Presentation materials

There are no materials yet.